Wystawa Natalii Klęczar

          Mimo trwającego akurat meczu Polska- Szwajcaria, finisaż wystawy prac w Muzeum Marii Skalickiej w Ustroniu, naszej koleżanki z Grupy „MY” i tak zgromadził sporą widownię. Niech żałuje każdy kto z tego właśnie powodu nie zdążył przybyć, albowiem bez nerwów i przy dźwiękach fajnej muzyki na żywo, kosztując pysznego ciasta mógł zobaczyć  wspaniałe prace Natalii wykonane metodą algrafii.   Algrafia zwana inaczej aluminografią  jest jedną z najstarszych znanych w świecie technik druku płaskiego opracowaną pod koniec XIX w i choć obecnie bywa wykorzystywana wyłącznie jako technika artystyczna to dawniej pełniła bardzo ważną rolę w przemyśle drukarskim m. in.  do produkcji map.

 

          Wystawione prace Natalii Klęczar to jej praca dyplomowa zatytułowana  „Na Plaży” która została uznana przez  profesorów za najlepszą pracę roku. Artystka dyplom licencjacki zrealizowała w pracowni litografii dr hab. Krzysztofa Pasztuły , oraz pracowni projektowania graficznego prof. UŚ dr hab. Ryszarda Pielesza. W 2015 roku ukończyła studia magisterskie, na macierzystej uczelni – Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, filii w Cieszynie, na kierunku grafika. Dyplom magisterski wykonała także w pracowni litografii dr hab. Krzysztofa Pasztuły oraz w pracowni projektowania graficznego prof. UŚ dr.hab. Ryszarda Pielesza.
         Jak mówi autorka prac, inspiracją do ich powstania stała się dla niej obserwacja natury, jednak w procesie badania formy graficznej dominował przypadek [ np. swobodnie rozlewane plamy tuszu]. Bohaterowie zostali przedstawieni podczas zwykłej aktywności życiowej. Niemniej w tej banalności chciała dostrzec coś niepowtarzalnego i niebanalnego, godnego zauważenia i zanotowania. Naszej koleżance życzymy dalszych sukcesów.

Free Joomla Lightbox Gallery