Plener w Breclaviu

           Od 2 do 11 sierpnia Grupa Twórców „MY” przebywała na plenerze malarskim w zaprzyjaźnionym mieście Breclaviu na Moravach.
           Breclav to niewielkie, 25-cio tysięczne miasto nad rzeką Dyją, położone przy czeskiej granicy ze Słowacją i Austrią. Można tu podziwiać piękny, renesansowy zamek, przebudowany w XIX wieku, kościół Nawiedzenia NMP, stary cmentarz żydowski, czy  synagogę, w której znajduje się Miejskie Muzeum z ciekawą galerią dzieł Alfonsa Muchy.

 

 

 

 

Zamek w Breclaviu

Kościół Nawiedzenia NMP w Breclaviu 

Galeria dzieł Alfonsa Muchy w synagodze W oddalonych o kilkanaście kilometrów Lednicach, koniecznie należy zobaczyć niepowtarzalny, rozciągający się na kilkanaście ha, okolony kanałem, malowniczy park z kilkusetletnimi drzewami, przywiezionymi tu przez ród Luxemburgów z różnych zakątków świata. Na terenie parku zachwycił nas przepiękny zespół pałacowy, minaret i wiele innych ciekawych obiektów architektonicznych. Pałac w Lednicach

Pałac w Lednicach Minaret

Zamek Janohrad

W pobliskich Valticach podziwialiśmy, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zamek  z przyległym zabytkowym parkiem. W okolicznych lasach znajdują się również znakomicie utrzymane ambony myśliwskie, służące niegdyś Luxemburgom do polowań.

Zamek w Valticach

Zamek w Valticach

Rendez-Vous ambona do polowań, znajduje się w środku lasu i naśladuje rzymski łuk triumfalny.

Zamek Pohansko

Z uwagi na dużo cieplejszy od naszego klimat, w krajobrazie dominują rozpościerające się dookoła winnice.

W Valticach mieliśmy też okazję zobaczyć  osobliwe , ciągnące się setki metrów pod ziemią, stare piwnice z winami, służące zarówno do przechowywania, jak i do spotkań i degustacji win.

Valtickie podziemia

Valtickie podziemia

Valtickie podziemia Kilkadziesiąt kilometrów od Breclavia znajduje się urocze, zachowane we włoskim klimacie, stare miasteczko Mikulov, z zabytkowym rynkiem,  romańskim zamkiem, przebudowanym po pożarze na barokowy, kościołem św. Jana Chrzciciela, kościołem św. Anny wzorowanym na Świętym Domku z Loreto, barokową kolumną Świętej Trójcy, oraz Drogą Krzyżową z zespołem czterech kapliczek z XVII wieku na wznoszącej się nad miastem, wapiennej Świętej Górze.

Mikulov - zamek

Mikulov - zamek

Mikulov

Kościół św. Jana Chrzciciela

Kościół św. Anny

Drogą Krzyżową z zespołem czterech kapliczek z XVII wieku W breclavskim Domu Kultury podziwialiśmy piękną wystawę naszego kolegi, miejscowego artysty rzeźbiarza Frantiska Vargi.

W galerii Frantiska Vargi

Dzięki jego zaangażowaniu, wiedzy i uprzejmości  mogliśmy wiele zobaczyć, dowiedzieć się o miejscowej kulturze i historii zwiedzanych miejsc. Mieliśmy też okazję zapoznać się z kolejnymi etapami powstawania dobrej jakości wina w zakładzie produkcyjnym jego syna.

W zakładzie produkującym wino

W zakładzie produkującym wino

W zakładzie produkującym wino

Nie obyło się bez wieczornych spotkań przy regionalnej muzyce i długich rozmów z Frantiskiem, a także pożegnalnego ogniska z pieczeniem kiełbasek i ziemniaków.
           Oczywiście nie mogło zabraknąć czasu na malowanie. Piękne widoki i ciekawe obiekty architektoniczne zostały uwiecznione na licznych zdjęciach, a także w pracach malarskich i rzeźbiarskich przez: Józefa Chmielarczyka, Dorotę Dubanowicz, Iwonę Harężlak, Zdzisława Harężlaka, Kazimierza Jończego, Barbarę Kierczak, Annę Malatę, Michalinę Muchę, Ewę Najbor, Lesława Najbora, Jerzego Panka i Jana Żydka. Owoce pleneru zostaną zaprezentowane na jesiennej wystawie poplenerowej w Domu Kultury w Andrychowie oraz już we wrześniu w Breclaviu, podczas dni tego miasta. Uczestnicy pleneru Za pomoc i sfinansowanie tego niezapomnianego, bogatego w wrażenia estetyczne i artystyczne doznania, pleneru malarskiego, serdecznie dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Andrychowie oraz naszym sponsorom. Piękne wspomnienia pozostaną w nas na zawsze.
                                                                                        Grupa Twórców „MY”.